Fascynujące zjawisko dynamicznego rozwoju wielu ruchów oraz stowarzyszeń katolickich ludzi świeckich wpisało się na trwałe w rzeczywistość lat przełomu tysiącleci chrześcijaństwa. Świadczy ono wymownie o żywotności Kościoła. Ojciec Święty Jan Paweł II nazwał ów fenomen prawdziwą Wiosną Ducha Świętego.
Na naszych oczach rośnie znaczenie aktywności katolików świeckich w Kościele. Już Sobór Watykański II przypomniał o Bożym powołaniu ludzi świeckich i wezwał ich do budowania oraz uświęcania od wewnątrz struktur świata.
Świeckie uświęcanie świata
Dwadzieścia lat po soborze, w dniach 1 do 30 października 1987 r., miała miejsce w Rzymie VII Sesja Zwyczajna Synodu Biskupów, poświęcona powołaniu i posłannictwu świeckich w Kościele i świecie. Na zakończenie ojcowie synodalni skierowali do Ludu Bożego orędzie, w którym napisali m.in.: „Wierni świeccy w przeważającej części są naśladowcami i uczniami Chrystusa w tych środowiskach, które nazywamy „światem”: w rodzinie, w pracy, we wspólnocie lokalnej itd. Zawsze było ich zadaniem, a dziś jest nim tym bardziej, przepajanie tych sfer rzeczywistości Duchem Chrystusa i uświęcanie w ten sposób świata i współdziałanie w budowaniu Królestwa. Są oni także wezwani do dawania świadectwa Ewangelii i do dialogu ze wszystkimi ludźmi.”
Dar Ducha Świętego
Nie jest łatwo dokładnie określić liczbę działających obecnie w Polsce wspólnot: ruchów i stowarzyszeń katolickich. Wiadomo, że tylko tych bardziej znaczących jest ponad 150. Większość świeckich członków owych ruchów i stowarzyszeń traktuje swoje uczestnictwo w nich jako odpowiedź na powołanie Boże i formę zaangażowania w misję apostolską Kościoła. Podobnie jest w naszej Parafii, która stara się być Wspólnotą wspólnot.