NIEDZIELA PALMOWA – 05.04.2020r.
NIEDZIELA PALMOWA – 05.04.2020r.
- Dziś Niedziela Palmowa na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Warto postawić sobie pytanie: z jakim nastawieniem, z jakim sercem ja wychodzę na spotkanie z Bogiem, który przychodzi mnie zbawić?
- Zgodnie z rozporządzeniem ks. biskupa w naszym kościele do 11 kwietnia nie będzie żadnej Mszy św. z udziałem wiernych. Zamówione intencje mszalne są odprawiane danego dnia w kaplicy zakonnej (bez ludu). Nie ma w tym czasie żadnych nabożeństw, ani w Wielką Sobotę nie będzie poświęcenia pokarmów. Nie wiemy jeszcze, jak będzie w same święta (Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny). Zachęcamy wszystkich wiernych do uczestniczenia we Mszy św., Liturgii Triduum Paschalnego i w nabożeństwach z pomocą telewizji lub przez internet. Jest wiele sposobów, aby być nawet w tak trudnej sytuacji blisko Boga, a w sytuacjach nadzwyczajnych jest możliwa tzw. Komunia duchowa. Potrzeba szczerej i wytrwałej modlitwy wszystkich wierzących o Boże zmiłowanie nad światem. Wspierajmy się wzajemnie modlitwą i miłością pełną troski.
- Przypominamy, że przedsionek kościoła jest otwarty przez cały dzień i zawsze można się pomodlić przed Najśw. Sakramentem (z zachowaniem zasad sanitarnych – nie więcej niż 2 osoby).
- W tym tygodniu kancelaria parafialna będzie czynna tylko we wtorek, potem nie załatwiamy żadnych spraw (z wyjątkiem pogrzebowych).
- Dziękujemy wszystkim, którzy w tym trudnym czasie wspierają nas modlitwą ale też ofiarami materialnymi. Wielkie Bóg zapłać za wszelką życzliwość i troskę. Wsparciem dla nas mogą być zamawiane intencje mszalne (w kancelarii, mailowo, lub wyjątkowo przez telefon – a ofiara przelewem na konto parafii lub domu zakonnego – zobacz info na dole intencji), ale są też możliwości wsparcia parafii i przekazania części dochodu na tzw. cele kultu religijnego lub cele charytatywne (: https://www.opatrznoscboza.waw.pl/wesprzyj; https://info.wiara.pl/doc/6222072.Zostajesz-w-domu-Nie-idziesz-do-kosciola-Zrob-przelew-apeluja?fbclid=IwAR0T9a-eF4qQa9Vi_Hw8ppCWlW3NzqtQCkcfbTZfGwCEWyMYdt4sTEyP-RU; Prawo Darowizny kościelne: https://www.pit.pl/darowizny-koscielne/).
- Solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy wielu łask Bożych.
- Dziś rozpoczyna się WIELKI TYDZIEŃ. Dla chrześcijan, najważniejszym wydarzeniem jest PASCHA CHRYSTUSA – Jego przejście ze śmierci do życia – z hańby krzyża i śmierci do uwielbienia i chwały przez zmartwychwstanie. Nasza Pascha jest włączeniem się w Misterium Paschalne Chrystusa, które przeżywać możemy w te dni nazywane przez Kościół Świętym TRIDUUM PASCHALNYM. Każdy chrześcijanin powinien włączyć się w sposób szczególny w Misterium naszego zbawienia, czyli w Tajemnicę tych dni, które nie tylko przypominają, ale dają prawdziwe uczestnictwo w najważniejszych i największych wydarzeniach historii świata. Pomimo trudności i ograniczeń udział w Świętym Triduum Paschalnym – z pomocą mediów – niech będzie sprawą honoru dla każdego chrześcijanina. Prawdziwie święta zaczynają się już w Wielki Czwartek, choć będą zupełnie inne niż wszystkie dotychczas. Jednak w te dni dokonuje się zbawienie ofiarowane każdemu i każdej z nas:
- WIELKI CZWARTEK to dzień Ostatniej Wieczerzy, Modlitwy w Ogrójcu i pojmania Jezusa, to dzień ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa.
- WIELKI PIĄTEK jest dniem męki i śmierci Chrystusa, a w Liturgii Kościoła jest to jedyny dzień, kiedy nie odprawia się Mszy św., ale tylko Liturgię Słowa i adorację Krzyża. Jest to dzień ścisłego postu jako odpowiedź na najwyższą ofiarę Chrystusa złożoną na krzyżu. Tego dnia rozpoczyna się Nowenna do Bożego Miłosierdzia. W Wielki Piątek w naszym kościele od 15.00 do 19.00 będzie możliwość adoracji Najśw. Sakramentu oraz w tym czasie skorzystania ze spowiedzi z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa (max. 5 osób wewnątrz kościoła i odległość między nimi minimum 2 m.). Spowiedź będzie tylko w zakrystii. Porządku będą pilnowali wyznaczeni panowie.
- W WIELKĄ SOBOTĘ nie tyle chodzi o poświęcenie pokarmów, co przede wszystkim o przeżycie tajemnicy naszego odrodzenia i powstania do nowego życia. Elementami Liturgii Wigilii Paschalnej, które o tym wyraźnie mówią jest: poświęcenie ognia i płonąca świeca paschału, rozświetlenie kościoła płomieniem świec, poświęcenie wody chrzcielnej i odnowienie przyrzeczeń chrztu. Te wszystkie symbole i znaki liturgiczne są po to, aby w nich odkrywać nowe życie nam ofiarowane w Chrystusie i przyjmować dar miłości Boga i Jego zbawienie. W Wielką Sobotę nie będzie w kościele żadnego poświęcenia pokarmów. Zachęcamy wszystkich wiernych do wspólnej modlitwy domowników przed śniadaniem wielkanocnym i rodzinnego pobłogosławienia pokarmów. Oto tekst do wspólnej modlitwy:
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW PRZED WIELKANOCNYM POSIŁKIEM
Po zgromadzeniu się przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, ojciec rodziny mówi:
W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
Wszyscy żegnają się i odpowiadają: Amen.
Ojciec rodziny zapala świecę wielkanocną umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Ojciec rodziny może skierować do zgromadzonych słowa przygotowujące do błogosławieństwa:
Przeżywając radosny czas zmartwychwstania naszego Zbawiciela, gromadzimy się przy świątecznym stole. W tym szczególnym czasie, kiedy nie mamy pełnej możliwości wyrażania naszej radości publicznie – w świątyniach, gromadzimy się w kościele domowym. Od wieków Uroczystość Zmartwychwstania związana jest ze wspólnym, świątecznym posiłkiem. Dlatego przygotowaliśmy do błogosławieństwa pokarmy, jakie spożywać będziemy w rodzinnym gronie. Prośmy Chrystusa aby obdarzył nasze serca wzajemną życzliwością.
Ojciec rodziny lub ktoś z obecnych odczytuje tekst Pisma świętego.
Posłuchajmy słów Ewangelii według świętego według świętego Mateusza.
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane” (Mt 6,31ab.32b-33).
Następnie ojciec rodziny wypowiada zachętę do wspólnej modlitwy:
W czasie kiedy jest nam dane gromadzić się na wspólny posiłek wielu naszych bliźnich przeżywa cierpienia związane z epidemią, jaka nas dotyka. Wielu utraciło swoich bliskich. Nie każdy może zasiąść z bliskimi do stołu, tak jak my – pozostają na służbie dla innych. Ich wszystkich polećmy Bogu we wspólnej modlitwie.
Wszyscy wypowiadają modlitwę: Ojcze nasz…
Następnie ojciec rodziny wypowiada słowa modlitwy błogosławieństwa:
Panie Jezu, ty w dzień przed męką i śmiercią poleciłeś apostołom przygotować wieczerzę, w dniu zmartwychwstania zasiadłeś do stołu ze swoimi uczniami. Prosimy Cię pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność wśród podczas wielkanocnego posiłku. Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i dajesz życie światu, pobłogosław + ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie na pustkowiu. Baranku Boży, ty obmyłeś świat z grzechu, pobłogosław + to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy. Chryste, nasze życie i zmartwychwstanie, pobłogosław + te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi, mogli się także dzielić wzajemną radością z tego, że jesteś z nami. Otwórz nasze oczy i serca na potrzebujących, cierpiących z powodu panujące epidemii i tych, którzy naśladując Ciebie, służącego potrzebującym, walczą o zdrowie i życie innych. Pozwól nam wszystkim dojść do wiecznej uczty w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
Zachęcamy – pomimo pandemii – do głębokiego przeżywania Wielkiego Tygodnia w tym wyjątkowym czasie za pomocą mediów. Osamotnienie Chrystusa może być nam bardzo bliskie, aby mogło nas również dotknąć zmartwychwstanie, abyśmy mogli wejść w nowe życie ofiarowane przez Zwycięzcę śmierci, piekła i szatana.